نظرسنجی
نظر شما در رابطه با ارائه خدمات شرکت چگونه است؟
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 413207
  • بازدید امروز : 91
  • بازدید این ماه : 8259
تجاری:
در راستای تغییراتی که در نظام شهر نشینی و ساختار اقتصادی کشور به وجود آمد و تاثیراتی که در جنبه های مختلف بر بازار و روابط و قوانین حاکم بر آن در شهر های ما گذشت ، امروزه با مجموعه ای از فضا های تجاری رو به رو هستیم  که هر یک به نوعی در تامین نیازمندی های ساکن ،نقش دارد .

مقررات مربوط به عملکردهای تجاری :
فعالیت های تجاری شامل کلیه واحدهای تجاری اعم از واحدهای کسبی، خورده فروش و عمده فروش واحد های بازرگانی و مبادلاتی و به بیان دیگر هر نوع فعالیت تجاری که در سطح احتیاجات محله، ناحیه، منطقه و شهر بوده و جنبه تولیدی کارگاهی و صنعتی بزرگ ندارد، مورد نظر می باشد. در منطقه ی عملکرد محله ای کاربری تجارت تا سقف تعیین شده می تواند مستقر شود و مقدار آن برابر است با میزان تعیین شده در جداول کاری ها هر محله.
با توجه به اینکه استقرار این کاربری در منطقه مسکونی و سایر عملکردها نیز محتمل است. لذا می تواند به شک نواری در بر معابر قرار گیرد. در تجاری نواری حداقل مساحت واحدهای تجاری 5/17 متر مربع میباشد.


مقررات تفکیک و احداث ساختمان تجاری :
- تفکیک اراضی برای این کاربری به قطعات حداقل 200 متر مربع مجاز است. مقررات فضای باز با اعمال ضریب 8/0 صورت می پذیرد.

- به ازاء هر واحد تجاری (نواری) تا حداکثر 5/17 متر مربع زیر بنا تامین یک واحد پارکینگ به میزان 5 متر مربع الزامی است. هر واحد تجاری 5/17 متر مربع و حداقل عرض 5/3 متر و حداقل ارتفاع پارکینگ 2/20 متر تعیین می گردد.
توضیح 1:
احداث واحد تجاری یا واحد کسبی در زیر زمین مشروط به تامین پارکینگ و راه مستقل مجزا است.
توضیح 2: در حین تفکیک بایستی عرض معابر و همچنین پخ بر طبق ضوابطی که داده شده است رعایت شود.
تبصره 1 : چنانچه شخص فقط 25 متر مربع زمین داشته باشد باید هزینه تهیه یک واحد پارکینگ را به شهرداری بپردازد و شهرداری مکلف به تامین پارکینگ برای ملک یاد شده است.
تبصره 2: تفکیکی هایی که با کاربری تجارت به مساحت 60 متر مربع قبلاً واگذار گردیده است، در برخی از آنها احداث بنا صورت گرفته، طبق ضابطه قبل با سطح اشغال 100 درصد و تراکم 200 درصد مجاز به احداث بنا هستند.

حوزه تجاری:
ضوابط و مقررات منطقه اراضی تجاری ـ بازرگانی در دو سطح از مقیاس فعالیت فرد در مقیاس (کلان منطقه ـ شهر و خرد- محله و ناحیه )تدوین گردیده است . ر مقیاس خرد (محله و ناحیه) در کاربری های تجاری ـ مسکونی و فعالیتهای تجاری و بازرگانی کلان (منطقه ـ شهر) در محورهای شهری و مراکز منطقه ای شهری احداث می گردد.

به هر حال رعایت کلیه ضوابط و مقررات مربوط به سهولت دسترسی برخورداری از سیستم حمل و نقل عمومی، عدم مزاحمت ناشی از شلوغی و آلودگی برای بافتهای مجاور الزامی است.

 موارد استفاده از زمین:
استفاده از اراضی تجاری در موارد زیر پیش بینی شده است.
استفاده های مجاز در کاربری های تجاری:
- احداث واحدهای خرد، فروشی و عمده فروشی صنوف مختلف.
- احداث واحدهای وابسته به خدمات بهداشتی و درمانی مانند مطب پزشکان، تزریقات، حمام...
- خدمات اداری و بازرگانی مانند دفاتر مهندسی، دفاتر خصوصی بازرگانی، خصوصی و تجاری، شعب بانکها، دفاتر پست و کلانتری، شهرداری در مقیاس محلات و...
- فضای سبز عمومی و بازی کودکان
- خدمات اقامتی و پذیرایی مانند قهوه خانه، هتل مهمانپذیر، رستوران، اغذیه فروشی و مراکز عرضه غذا

- کارگاههای کوچک تعمیراتی مانند پنچر گیری، تعویض روغن، تعمیر لوازم خانگی، تعمیر و نگهداری وسایل گرمایش و سرمایش، تعمیر وسایل الکتریکی و...
- خدمات فرهنگی مانند تاتر، کتابخانه، سینما و نمایشگاه و....
-  تاسیسات و تجهیزات شهری مانند منبع آب، پست ترانسفورماتور و...
-  پارکینگ عمومی
- واحدهای مسکونی بر اساس ضوابط و مقررات مربوط مسکونی

روابط

پاركينگ ها

پاركينگ بيرون خيابان
در پاركينگ اتومبيل هميشگي، خط و ورودي ها بايد به طور وضوح با نوار ايمني براي پياده روها علامت گذاري شده باشد.
فضاي مورد نياز براي هر اتومبيل با خط هاي عبور ولي بيرون گذرگاه اصلي و خروجي:
پارك 9 درجه تقريبا 20 مترمربع
پارك 45 درجه تقريبا 25 مترمربع
دهانه ورودي به پاركينگ براي هر اتومبيل 5،8/1 متر (براي پاركينگ هاي بزرگتر از 800 متر مربع

20% دهانه براي اتومبيل هاي بزرگ اضافه مي شود.) دهانه مورد نياز براي موتور سيكلت و دوچرخه (6‌،0/1) مي تواند باشد.

پاركينگ هاي طبقاتي

سطوح نيم طبقه
اين سطوح طوري مرتب مي شود كه طبقه هاي مجاور پاركينگ توسط نصف ارتفاع طبقه از هم جدا شود.
طرح دال پوششي
طبقات پاركينگ در اين طرح با شيبهاي يكنواخت ارتباط دارند، نرخ شيب كم است، داراي لبه هاي خارجي پيوسته و منظم است.

طرح شيب پاركينگ
در شكل ظاهري مسير حرکت ماشين به طبقات بالا اثر زيادي دارد.
رامپ شيبدار خارجي
براي ايجاد ارتباط ميان طبقات افقي پاركينگ استفاده مي شود.


دربهای ورودی:

در ساختمانی که مساحت مفید کف آن بیش از مترمربع 1500 است تمامی حیاط ها باید دارای ورودی خروجی باشند و ورودی و خروجی باید حتی الا مکان از یکدیگر دور باشند . ورودیها و گذرگاهها: حداقل ارتفاع و عرض ورودی در طبقه همکف mm 3700 است. دایره گردش برای این لوازم m17 است . جاده ها باید ظرفیت بار 1/10 تن داشته باشند . حداکثر فاصله هر نقطه از ورودی باید m 25 باشد. در طبقه همکف عرض خروجی ها و گذرگاههای اصلی مشتریان باید 200 نفر اول mm 1070 و برای هر mm 15 به عرض قبلی اضافه می شود . هرگاه 2 خروجی وجود داشته باشد عرض هر کدام از آنها باید همه اعضای مشغول در فروشگاه کافی باشد . لازمست درب های خارجی به بیرون باز شوند : نباید از دربهای کشویی استفاده شود.
ورودی پاساژ تقریباً 5/3 متر ارتفاع و پهنا دارد . اگر خروجی پیاده به حیاط باز می شوند قسمت فروش تقریباً 80 سانتی متر پهنا لازم دارد. خروجی ها به حیاط هنگامی به حساب می آیند که ورودی یا گذرگاه به پهنای تقریباً 4 متر یا دو پاساژ هر کدام 5/3 متر پهنا داشته باشند . پهنای خروجی 5/1 متر و در زیر زمین 1/1 متر باشد.
دربهای خروج: پهنای مجموع تمام دربها تخلیه هر 100 متر مربع یا قسمتی از مساحت طبقه ، مساوی با 30/0 متر پهنای خالص است ، در طبقه فوقانی پهنای حداقل در مساوی با پهنای پلکان است.
پهنای درها به قرار زیر است:
تا 500 نفر معادل 1 متر برای هر 120 نفر
تا 1000 نفر معادل 1 متر برای هر 150 نفر
بالای 1000 نفر معادل 1 متر برای هر 200 نفر
پهنای کریدور و دربها تقریباً 5/1 متر است.
 
پلكانها

در ديوارهاي خارجي یا خروجي به بيرون, از هر قسمت طبقه بالا تقريبا دو رشته پله كه يكي از آنها در فاصله 25 متري لازم مي باشد. اتاقهاي مجاور نزديك يك رشته پلكان به فاصله كمتر از 15 متر بايد تعبيه گردد.

پله برقي
كه براي سهولت در رفت و آمد و نظم بيشتر به خصوص در مناطق پر رفت و آمد اجرا مي شود.از لحاظ ساختماني به صورت سازه فولادي اجرا مي شود، كه تناسبات آن براي ارتفاع كمتر از M6 زاويه حدود 35 درجه و سرعت 5/0 متر بر ثانيه و در بقيه موارد زاويه كمتر از 30 درجه مي باشد. ماكزيمم عرض mm1050 و مينيمم عرض mm600 كه در اين اندازه ها بهينه سازي مسافت در نظر گرفته شده است.


 
 
 


درحال بارگزاری